online web builder

Dokumenty niezbędne do sprzedaży mieszkania

Akt notarialny sprzedaży mieszkania

Przygotowania do aktu notarialnego sprzedaży mieszkania

W poniższym artykule opiszę jakie dokumenty są niezbędne do sporządzenia przyrzeczonej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego. Opiszę to na podstawie prawa odrębnej własności, jednak większość spraw do załatwienia pokrywa się z spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. 

Sprzedaż wyłącznie u notariusza

Przeniesienie prawa własności mieszkania możliwe jest wyłącznie w formie aktu notarialnego sprzedaży. Inne formy są niezgodne z przepisami Kodeksu Cywilnego, a więc są czynnością bez mocy prawnej i w świetle prawa są nieważne.

Po pierwsze, do sporządzenia aktu notarialnego potrzebny będzie przede wszystkim NUMER KSIĘGI WIECZYSTEJ, czyli to oznaczenie lokalu w formie KA1S/00012345/1. Ma tej podstawie notariusz będzie miał wgląd do Księgi Wieczystej i sprawdzi, czy jesteś jej prawnym właścicielem. Jeśli chcesz sam sprawdzić swoją Księgę Wieczystą, możesz skorzystać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: ekw.ms.gov.pl. Dostęp do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych jest bezpłatny.

Po drugie, będziesz musiał przedstawić tytuł prawny nabycia nieruchomości. W zależności od sposobu nabycia, może to być:

  1. AKT NOTARIALNY UMOWY SPRZEDAŻY - będziesz posiadaczem tego dokumentu, jeśli kupiłeś mieszkanie na rynku wtórnym,
  2. AKT NOTARIALNY USTANOWIENIA ODRĘBNEJ WŁASNOŚCI LOKALU - taki dokument posiadają osoby, które kupiły mieszkanie od dewelopera lub wydzieliły je z zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej,
  3. AKT NOTARIALNY UMOWY DAROWIZNY - jeśli jesteś tym szczęściarzem, który otrzymał mieszkanie w darowiźnie, powinieneś posiadać taki dokument. W takim przypadku dodatkowo niezbędnę zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, że uregulowałeś podatek od spadków lub darowizn lub, że w tym wypadku nie był on należny. Bez takiego zaświadczenia notariusz nie będzie mógł przeprowadzić aktu. Niestety na jego wydanie trzeba czekać. Z reguły trwa to około siedmiu dni.
  4. AKT NOTARIALNY, POŚWIADCZENIE DZIEDZICZENIA LUB PRAWOMOCNE POSTANOWIENIE SĄDU O NABYCIU SPADKU - to dokumenty występujące w przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku. W tym wypadku również wymagane jest zaświadczenie z Urzędu Skarbowego (patrz punkt 3.).
Klucze od mieszkania

Hipoteka w dziale IV Księgi Wieczystej

Hipoteka to zabezpieczenie na nieruchomości. Występuje, jeśli kupiłeś mieszkanie na kredyt lub wzięłeś pożyczkę hipoteczną. Rzadszym przypadkiem są hipoteki wynikające z umów pozabankowych. W każdym z wymienionych przypadków sprzedaż mieszkania jest możliwa, pod warunkiem, że saldo da się zaspokoić z ustalonej przez strony ceny sprzedaży.

Jeśli na mieszkaniu ustanowiona jest hipoteka, potrzebne będą:

  1.  informacja o saldzie kredytu wraz ze wszystkimi dodatkowymi opłatami (np. za wcześniejszą spłatę) na dzień aktu notarialnego,           
  2. numer rachunku do całkowitej spłaty zobowiązania,
  3. zgoda (tzw. promesa) na zwolnienie hipoteki po całkowitej spłacie zobowiązania.

Może się okazać, że wpisy dotyczące hipoteki dotyczą więcej niż jednego wierzyciela. Oznacza to, że w/w dokumenty będziesz musiał pozyskać od każdego z nich.

Dużo gorzej, jeśli nieruchomość została już zajęta przez Komornika. W takim wypadku przeczytaj artykuł Jak sprzedać zadłużone mieszkanie i unikąć licytacji komorniczej - Sosnowiec lub od skontaktuj się z nami - postaramy się pomóc. W takim przypadku liczy się szybkość działania, dlatego najlepiej od razu zadzwoń do nas: 572 765 180.

KUPIMY TWOJE MIESZKANIE

Po co się męczyć z ogłoszeniem, skoro można je sprzedać w 48h

Wkrótce dalsza część artykułu.

Kupię mieszkanie w Sosnowcu
ZA GOTÓWKĘ!

Jeśli nie chcesz sprzedawać mieszkania przez kilka lub nawet kilkanaście miesięcy, możesz sprzedać je nam. Nie marudzimy i nie zadajemy zbędnych pytań. Szybka wycena i gotówka w dniu podpisania aktu notarialnego. Jesteśmy w stanie przeprowadzić transakcję nawet w 48 h. 

Więcej informacji na stronie: Skup Mieszkań Sosnowiec

Jak sprzedać mieszkanie w Sosnowcu?

> Sprzedam mieszkanie bezpośrednio Sosnowiec - sekrety idealnego ogłoszenia

> Ceny mieszkań w Sosnowcu

> Biuro nieruchomości Sosnowiec - czy warto skorzystać z usług pośrednika?

> Otodom, gumtree, olx, gratka - na jakich portalach wystawiać ogłaszenia nieruchomości

> Sprzedaż Mieszkania Bezpośrednio Sosnowiec przez Facebook

> Szybka sprzedaż mieszkania - Skup Mieszkań Sosnowiec

Koszty, potrzebne dokumenty, podatki

> Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania

> Koszty sprzedaży nieruchomości 

> Podatek od sprzedaży nieruchomości 

Sprzedaż zadłużonego mieszkania

> Licytacja komornicza, zajęcie komornicze, egzekucja komornicza

> Ile zabiera komornik

> Jak sprzedać zadłużone mieszkanie i unikąć licytacji komorniczej - Sosnowiec